Soběslav: Husité i vznešená hudba
49.26034162° v. d.
14.71861855° s. š.
Schovaná mezi rybníky a poli na trase Tábor – České Budějovice leží už od 13. století Soběslav. Ve 14. století jí Rožmberkové udělili výsadu královských měst a pečovali o ni po tři století, než rod vymřel. Nechali postavit hrad s věží Hláskou, který se stal součástí městského opevnění se dvěma branami. Za nezdařený útok Oldřicha z Rožmberka na právě vzniklý Tábor se husité pomstili ničením rožmberských statků a Soběslav vypálili.

Hláska na náměstí je nejvyšší věží v Jihočeském kraji a stojí na místě původní věže zničené za husitských válek. Hodiny na každé straně věže byly poháněny strojem ze 17. století, dnes jej nahradil stroj nový. Z věže vidíte za hezkého počasí i Alpy.

Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Mezi zastavení své prohlídky si můžete dát i čtveřici kostelů a dvě muzea, Smrčkův dům (národopisné muzeum) a Dům Petra Voka (muzeum přírody).

Již od roku 2009 tu probíhá festival Setkání s hudbou. Pořádají se tu hudební kurzy, koncerty, setkání a přednášky. Hudbu se hudebníci, žáci i učitelé snaží přenášet tak, aby byla srozumitelná. Vy se tak během festivalu procházíte městem a slyšíte na ulicích i z oken domů a kostelů takřka virtuózní hru houslí, klavíru, žesťů. Sadovnické úpravy zahrady místního gymnázia financoval OPŽP.

Další turistické cíle: v létě místní koupaliště nebo 15 kilometrů vzdálená zřícenina hradu Choustník (pustý už čtyři století).

Zajímavost:

68 m má zdejší kostelní věž

Soběslav:  49°25‘99“ s. š. 14°71‘98“ v. d.

Více najdete na:  

Soběslavmusobeslav.cz

Husitské muzeumhusitskemuzeum.cz

Spolek Setkání s hudbou:  setkanishudbou.cz