Radhošť a Pustevny: To by věrozvěstové koukali
49.48845279° v. d.
18.26468198° s. š.
Na pověstmi opředenou horu Radhošť se můžete vydat z Rožnova (je známý především díky třem expozicím Valašského muzea v přírodě) i z Frenštátu, obě města ji mají v názvu. Finance z OPŽP putovaly třeba na obnovu rožnovské zeleně nebo na alej podél cesty vedoucí na Pustevny.

Na středisko Pustevny, ležící na hřebeni pod Radhoštěm, vás vyveze auto i autobusy, z frenštátské strany i lanovka, pak je zde vyasfaltovaná příjemná asi pětikilometrová cesta až na vrchol hory ke kapličce. Na deseti zastaveních se poučíte o historii a přírodě této turisticky atraktivní oblasti. Přibližně v její polovině se můžete vyfotit u sochy pohanského boha slunce a hojnosti (a kdoví čeho ještě) Radegasta. Zírá směrem k vrcholu, na nohou má valašské boty „krpce“, nechybí mu roh hojnosti a býčí hlava. Tak jej znáte i z piva stejného jména. Kolem vás bude spousta cyklistů a v létě i sběračů „hafer“, jak se zde říká borůvkám. Nádherné jsou i výhledy do údolí Valašska a na východě až na slovenskou Fatru.

Větrnému vrcholu Radhoště vévodí dřevěná poutní kaple Cyrila a Metoděje s kopií obrazu Valašské madony. Před ní vás přivítá kříž se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří zde dle pověstí působili.

Jeden z radhošťských balvanů se stal základním kamenem při stavbě pražského Národního divadla. Celá hora je protkána podzemními chodbami a jeskyněmi, nejznámější je Volařka, ležící na svahu hřebenu asi 200 m jižně od vrcholu. Cesta na Radhošť ze všech možných směrů bývá plná poutníků během oblíbené Cyrilometodějské poutě začátkem července. Celé léto hora láká k přespání pod širákem. V zimě se Pustevny a severní svahy masivu promění v solidní lyžařské středisko s několika vleky. Po radhošťské magistrále se tak můžete z Pusteven vydat na vrchol na běžkách.

Zajímavost:

1129 m - měří hora Radhošť

Pustevny: 49°29‘10“ s. š. 18°15‘51“ v. d.

Více najdete na:

Pustevny: pustevny.cz

Valašsko- Hornovsacko: napustevny.cz

Hora Radhošť: radhost.ceskehory.cz