Na listu leknínu - kolem Heřmanova Městce do všech stran
49.94636448° v. d.
15.66399768° s. š.
Kdysi za dávných dob, na tvrzi Mrtické žil vladyka Heřman s manželkou. Narodilo se jim celkem dvanáct synů, kteří se po smrti rodičů stali pány celé krajiny a vystavěli si městečko Heřmanův Městec… Toliko úvod pověsti; a ať město založil kterýkoli Heřman z možných Heřmanů, to tajemství mu vždy bude hrát do karet.

Leží v Železných horách na známé Trstenické stezce, vedoucí z Moravy do Prahy. Procházely jím obchodní karavany, vojska i houfy žoldnéřů. V 15. století byl hojně osídlen židy, což stvrzuje i synagoga z roku 1760. Dodnes je milovníky židovských památek vyhledáván.  V interiérech bývalé židovské školy se dnes nachází Galerie Cyrany, která pečuje o sbírku mnoha obrazů, plastik, kreseb a grafických listů východočeských malířů a na severním okraji města letí židovský hřbitov z 15. století.

Střed města byl vyhlášen jako památková zóna, přičemž dominantu náměstí tvoří barokní kostel sv. Bartoloměje z 18. století. Výška jeho věže má úctyhodných 42 m. A mezi další architektonické skvosty patří barokní zámek. Je obklopen anglickým parkem s rybníkem a rozsáhlým lesoparkem. K návštěvě láká i Bažantnice, romantická krajina s pastevním lesem, a lesní komplex Palác s parkově upravenými lesy a sady.

Zajímavostí je, že se v roce 1875 Městec stává prvním místem v Čechách, kde se hrála kopaná. Tento sport přivezl hrabě Kinský z Anglie. Kinští se obzvlášť příznivě zapsali do historie a rozvoje města, např. zřízením Mariánské nemocnice, dětské opatrovny, hřebčína, ale i rozšiřováním zámku a parku do dnešní podoby.

Město se v běhu času vyvíjelo, společensky žilo i strádalo v dobách okupace, za poslední léta prochází rekonstrukcemi pro komfort a pohodlí. Za povedený krok lze třeba považovat provoz tzv. re-use centra. Dostane se vám do ruky věc, kterou už nepotřebujete a vám je líto ji vyhodit, protože pořád funguje. Když nevíte o nikom, kdo by ji využil, nakonec skončí v odpadu. Podobným předmětům se snaží dávat další život právě recyklační centra. Díky dotaci z OPŽP a fungování je tato vize budoucnosti jasným důkazem, že úcta k věcem, lidem i prostředí, ve kterém žijí, mají zdejší v krvi.

Heřmanova Městce můžete podniknout řadu výletů do oblasti Železných hor, kdy jako zázemí poslouží autokempink Konopáč s přírodním koupalištěm a toboganem. Vypravit se můžete například k rozhledně Barborka anebo k rozhledně Na Kopečku u Licoměřic. Na Sečské přehradě vyzkoušíte vodní lyžování a vyšplháte ke zřícenině hradu Oheb, u Třemošnice objevíte zříceninu hradu Lichnice a u Prachovic se na naučné stezce můžete seznámit s historií místního vápenictví.

V okolí Heřmanoměstecka je přibližně 55 km cyklotras. Jsou vedeny tak, aby návštěvníci mikroregionu byli seznámeni se všemi podstatnými kulturními, historickými a přírodními památkami.

Zajímavost:

Heřmanův Městec - souřadnice:

49°56′50″ s. š., 15°39′54″ v. d.

Z Heřmanova Městce pochází jediný Čech, který vyhrál Velkou liverpoolskou – kníže Karel Kinský

KUDY z NUDY: www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/vychodni-cechy/chrudimsko-hlinecko/hermanuv-mestec

Tip na výlet v okolí: www.mistopisy.cz/pruvodce/obec/1400/hermanuv-mestec/vylety-turistika/

Výletník  - cyklotrasy: www.vyletnik.cz/trasy/cyklotrasy/vychodni-cechy/zelezne-hory-a-chrudimsko/