Mokřadní tůně aneb odraz barev oblohy do chorušických „nebesáků“
50.38982922° v. d.
14.66772107° s. š.
"Nebesák" neboli nebeský rybník je malá vodní plocha, která obklopuje nevelké povodí a je plněna jen srážkami, tedy nebeskou vodou z mraků. V Chorušicích mají ještě originální specialitu a zajímavost; díky specifickým kalům se do tůní odráží i barva nebes.

Obec se nachází v okrese Mělník středočeského kraje, na předělu roviny Polabí a zvlněné krajiny Dolno-jizerské tabule, která následně přechází do členité krajiny Kokořínska.  Poprvé se Chorušice připomínají okolo roku 1228 jako součást kláštera benediktýnek u sv. Jiří v Praze. První písemná zpráva o Chorušicích je obsažena v listině abatyše Anežky, v této době byl u dvora postaven také dřevěný kostelík, přestavěný na počátku patnáctého století. Obec následně přešla do majetku Lobkoviců, jimž Chorušice patřily až do zániku vrchnostenského zřízení. Po třicetileté válce se začíná šířit pověst o zázračných účincích obrazu Matky Boží na hlavním oltáři, přichází stále více poutníků věřících v jeho zázračné účinky.

Nalezneme zde tudíž několik historických pamětihodností: vrcholně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, vybudovaný nákladem Antonie Černínské (roz. hraběnky z Krünburgu) mezi roky 1714-1716; jako sídlo děkanství byla používaná Fara z téhož období; za zmínku stojí i výklenková kaplička na návsi z roku 1716, v jejích čtyřech výklencích nalezneme fresky Panny Marie, sv. Václava, sv. Vojtěcha a sv. Jana Nepomuckého.

A narodil se zde i hudební skladatel a dirigent Emil Štolc, jehož skladby jsou v repertoáru mnoha hudebních těles dodnes.

Pro nadšence bicyklů obcí vedou dvě cyklotrasy;

č. 0008  V Lukách – Řepínský důl – Chorušice – Vrátno – Nosálov

č. 8146 U Grobiána – Kanina – Chorušice – Mělnické Vtelno.

Každopádně zásadní lákadlo k procházkám místních i návštěvníků jsou nové vodní plochy tzv. retenční nádrže, do kterých se po desítkách let vrátila voda. Ty kromě estetické funkce pomáhají udržovat dešťovou vodu v krajině, dešťovka se využívá dokonce i na zálivky výsadeb podél historických cest, které se financují i z dotací Operačního programu Životní prostředí.

Zdejší obec se nachází v pásmu ochrany vod, kde je spodní voda 80 metrů pod povrchem, díky schválenému projektu vrací tedy místní historickou důstojnost malebnému koutu okolí. K tomu přispívá i jisté kouzlo magie, které se při pohled na vodní plochu lemovanou pískovcovými skálami zhmotňuje, vytváří v nitru pozorovatele pocit klidu, uspokojení a zpomalení. Je to dokonalé místo pro relaxaci, odpočinek a spojení se s přírodou.

Od roku 2021 je lokalita obnovené tůně součástí naučné stezky Chorušická zákoutí, realizované Ekocentrem Koniklec ve spolupráci s mateřskou školou Chorušice, což je opět doklad výborně odvedené práce,“ je spokojený starosta obce Martin Bauer.

Mělnicko samo o sobě je lákadlem k poznávání, velkým poutačem na výlety; můžete zde například putovat za českými víny, která jsou stále neprávem podceňována a posoudit jejich originální charakter; můžete si dopřát i dobré jídlo třeba na zámku v Liblicích. Stejně tak Mělnický zámek s výhledem na soutok Labe a Vltavy nelze opominout; a když vás omrzí výhled, můžete se projít 150ti metrovou podzemní chodbou a poté se zadívat do hlubin nejširší studny v ČR.

Zdroj foto: Jakub Podobský

Zdroj o obci: www.chorusice.cz

Zajímavost:

Chorušice - 50°23′26″ s. š., 14°40′15″ v. d.

Turistická oblast: www.melnicko-kokorinsko.cz/o-nas

KUDY z NUDY: Mělnicko

www.kudyznudy.cz/vyhledavani?text=m%C4%9Blnicko

Mělnický zámek

www.kudyznudy.cz/vylety/na-hrady-a-zamky/melnicky-zamek-i-dalsi-krasy-mesta-nad-soutokem-re

Kostel  www.kudyznudy.cz/aktivity/vyhlidkova-vez-kostela-sv-petra-a-pavla-v-melniku