Klenová a Švihov: Krása kamene
49.332222° v. d.
13.229167° s. š.
Původně královský hrad Klenová nedaleko od Klatov je zříceninou už od 19. století, kdy jej začali opravovat a přistavěli k němu novogotický zámek. Je z něj nádherný výhled na centrální Šumavu. Stavba není vedena jako hrad či zámek, ale jako Galerie Klatovy/Klenová. I proto bývá milovníky hradů a zámků neprávem opomíjena.

Přízemí zámku využívá expozice o dějinách hradu a zámku. Nádvoří a okolí hradu zdobí moderní umění. Do roku 1948 Klenovou vlastnila rodina malířky Vilmy Vrbové-Kotrbové, která sem až do konce svého života jezdila tvořit. Nejčastějším námětem jejích obrazů byly děti (ač je sama neměla). Iniciovala také sbírku dětské tvorby, kterou schraňuje místní bývalá sýpka, u níž je dnes parkoviště. Klenová nese svůj název podle javoru klenu, který dodnes zalesňuje návrší. Nejvýznamnějšího místního rodáka, renesančního humanistu Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic připomíná místní restaurace. Záběry z Klenové najdete třeba ve filmu Copak je to za vojáka.

Filmy Tři oříšky pro Popelku, Královský omyl či Šašek a královna zase spojuje 20 km vzdálený hrad Švihov. První písemná zmínka o vodní tvrzi Švihov je ze 14. století. Dobyli jej husité přesilou 8000 pěších a 1000 jízdních vojáků. V 15. století začal Půta Švihovský budovat z tvrze hrad. Ten je dnes spravován Národní památkovým ústavem, rekonstruován byl do podoby pozdně gotického šlechtického sídla. Tvoří jej dva obytné paláce, vysoká vstupní věž a hradní kaple. Hrad obepínají dva vodní příkopy, ty mohly být naplněny vodou z okolních rybníků, napájených kanály z řeky Úhlavy. Město Švihov získalo dotace z OPŽP na zkušební vrty.

Zajímavost:

1973 - v tomto roce se na Švihově natáčely Tři oříšky pro Popelku

Hrad Klenová: 49°19‘56“ s. š. 13°13‘45“ v. d.

Hrad Švihov: 49°28‘44 „ s. š. 13°17‘11“ v. d.

Více najdete na:

Hrad Klenová: castles.cz/hrad-klenova

Hrad Švihov: hradsvihov.cz