Bedřichovy sady – týnecký park s historickou hodnotou
49.22127452° v. d.
14.42104914° s. š.
Jméno města má za základ slovo týn. Ve středověku to znamenalo opevněné nebo ohrazené místo. Už na přelomu doby bronzové stávalo na levém břehu Vltavy, na špici ostrožny, hradiště zvané U Svaté Anny. A na vltavotýnském hradním návrší bylo opevněné sídlo pražského biskupství již v roce 1186. Historie je tu tedy cítit na každém kroku, její energie je všudypřítomná.

Město Týn nad Vltavou je rozloženo po obou březích řeky Vltavy, nedaleko jejího soutoku s Lužnicí. Bývala to stará rakouská stezka ze Solné komory do Prahy a byly tu dva brody i dřevěný most.

Původně biskupský hrad, založený ve 13. století Tomášem z Bechyně, byl během husitských válek táborskou posádkou obsazen. Poté se v jeho držení vystřídala řada zástavních majitelů a od začátku 17. století začal chátrat. Po požáru v roce 1645 byl ovšem zbořen. Stál nad pravým břehem Vltavy v místech, kde se nyní nacházejí Bedřichovy sady. Zachovaly se z něj drobné terénní relikty a renesanční most. Od roku 1963 jsou zbytky hradu chráněny jako kulturní památka.

Velký park jako takový, (tehdy městské sady), vznikl už v roce 1885. Od té doby tvoří velkou zelenou oázu na více než jedenácti tisících metrech čtverečních a je rovněž součástí městské památkové zóny. Radnice se jej proto rozhodla vylepšit a tento projekt byl podpořen dotací z programu OPŽP. Bedřichovy sady jsou totiž častým cílem procházek místních lidí i turistů a kromě jiného se v něm nachází otočná divadelní točna, jedno ze dvou unikátních zařízení v České republice.

Z dalších památek je třeba zmínit jednolodní, původně gotický a později barokně přestavěný kostel Svatého Jakuba, který se nachází na náměstí Míru. Od roku 2010 má kostel dva nové zvony nazvané Vltavotýn a svatý Václav. Jihovýchodně od kostela stojí budova děkanství s farou.

Ve vltavotýnské městské památkové zóně se nalézá i zámek a celý přilehlý areál. Nese znaky barokního a klasicistního stylu, sídlí v něm mj. městské muzeum s expozicemi, které se týkají nejen historie, ale je zde i expozice vltavínů a expozice loutkářství. Součástí je také informační centrum, které zprostředkovává vstup do vltavotýnského historického podzemí, kam ústí rozsáhlé chodby tesané ve skále.

Nedaleko se nachází zámek Hněvkovice, kolem nějž vede cyklotrasa č. 1079 Hluboká nad Vltavou – Týn nad Vltavou, která je součástí Vltavské cyklistické cesty. Dále je v součásti zámek Koloděje nad Lužnicí, rozhledna na Semenci, Arcibiskupský pivovar, Solnice či Železný most.

Přijďte tedy navštívit Město plné pohody, jak píší na své webu místní a objevit všechna tajemství okolních míst.

Zajímavost:

Hlavními aktéry otočného divadla jsou členové divadelního spolku Vltava

Týn nad Vltavou:  49°13′25″ s. š., 14°25′14″ v. d.  

www.tynnadvltavou.cz/

KUDY z NUDY: www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/jizni-cechy/budejovicko/tyn-nad-vltavou

Na výlet: www.navylet.cz/cs/koupani/tyn-nad-vltavou

Turistika: www.turistika.cz/mista/tyn-nad-vltavou/detail

Turistické cíle: zars.cz/turisticke-cile/tyn-nad-vltavou